Chorwacja

 Linia brzegowa ciągnie się tam przez 1700 km, a jeśli uwzględnimy wyspy to przez 5790 km, co sprawia że po wodach chorwackich można by pływać miesiącami. Ale po co? Lepiej rozbić sobie poszczególne regiony na tygodniowe wakacje i odwiedzać Chorwację w różnych miesiącach, dzięki czemu będziemy sobie dawkować tę niezwykłą, żeglarską przygodę. Powiedz nam czego szukasz uzupełniając formularz poniżej, a my znajdziemy jacht idealny dla Twoich potrzeb w najlepszej cenie.

Przeczytaj poniżej kiedy i gdzie najlepiej wybrać się w Chorwacji i co warto wiedzieć czarterując jacht na Adriatyku!

Typ jachtu

Początek rejsu (wybierz z kalendarza lub wpisz rrrr-mm-dd)

Koniec rejsu (wybierz z kalendarza lub wpisz rrrr-mm-dd)

Jacht nie starszy niż

Region/Kraj

Port/Marina

Liczba osób

Liczba kabin

Imię i nazwisko

Telefon

E-mail

Dodatkowe informacje

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby obsługi zgłoszenia.

Chorwacja – Raj dla żeglarzy

Pogoda

W Chorwacji podczas większości miesięcy w roku można spędzić bardzo udane wakacje na jachcie.

Średnie temperatury w Chorwacji utrzymują się od 10 stopni w styczniu przez 26 -30 na przełomie lipca i sierpnia. We wrześniu temperatura spada do 24 przez 20 w październiku do 15 w listopadzie. Niemniej trzeba pamiętać ze mimo 20 stopni w październiku musimy liczyć się z tym, że wiatry będą dużo silniejsze i mogą nam namieszać w przygotowanej trasie rasie rejsu.

Miedzy regionami nie ma wielkich wahań temperatur. Podczas gdy na Istrii mamy 15 st w marcu w okolicach Dubrownika jest 17, a w tych samych regionach latem odpowiednio 27 i 30 + . Temperatura umożliwia żeglowanie cały rok, natomiast to, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę wybierając się na żeglarskie wakacje do Chorwacji to wiatry.

Wiatry

chorwacja czarteryRzeźba terenu oraz obecność gór bardzo blisko morza sprawia, że żeglarze wód chorwackich muszą być przygotowaniu na określone wiatry.

Najsilniejsze wiatry w Chorwacji to Bora, zimny wiatr, który wieje z lądu do morza z północno wschodniego kierunku i Jugo (Sirocco) południowy ciepły wiatr, który wieje z południowego wschodu.

Bora atakuje przed południem i wieczorem, a czasem utrzymuje się aż do kilku dni i jest najsilniejsza w przesmykach między wyspami, gdzie tworzy się zjawisko dysz. Wieje zawsze znad lądu z kierunku północno – wschodniego, potrafi osiągnąć prędkość nawet to 240 km/h. Można się go spodziewać od marca do października.

Od października do maja wieje natomiast Jugo. Od Bory różni się czasem tworzenie – nie jest wiatrem nagły, zaskakującym nawet stacje przybrzeżne,ale buduje się wolno (nawet przez 12 godzin) i zwiastują go pierzaste chmury z czasem pokrywające całe niebo. Kiedy zorientujemy się że nadchodzi, najlepiej jest znaleźć przyjazny port i udać się w jego kierunku, aby przeczekać wietrzną pogodę, ponieważ Jugo potrafi rozhulać się do 10B przy okazji tworząc bardzo duże zafalowanie.

Więcej o chorwackich wiatrach na naszym blogu.

Z uwagi na chorwackie wiatry i ich nieprzewidywalność początkujący skipper na swój pierwszy czarter w Chorwacji powinien wybierać miesiące letnie. Nie są one jednak w 100% gwarantem bezpiecznego rejsu, silny wiatr może zawsze pojawić się również latem. Innym niebezpieczeństwem w miesiącach letnich może być ogromy ruch na wodzie (sezon turystyczny) a w szczególności w portach, ścisk na stacjach benzynowych, co również może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dziesiątki żeglarzy z rożnym doświadczeniem, przepływający i manewrujący obok naszego jachtu to dodatkowe niebezpieczeństwo na które narażamy swoją kaucje zwrotną, dlatego zawsze trzeba się zastanowić nad jej ubezpieczenie. O tym na blogu.

Bardziej zaawansowany żeglarz może wybrać się na Chorwackie wody nawet na Sylwestra. Pogoda jest wówczas kapryśna, może nas uraczyć 15 st i pięknym słońcem, ale może nas również postraszyć Jugo z silnym wiatrem przez większą część urlopu, gdzie woda wlewająca się na pomost od razu będzie zamarzać. W obu przypadkach wrażania są niezapomniane

Prognoza pogody

Prognoza VHF

Prognozy pogody nadawana są przez przybrzeżne stacje na 12 i 24 godziny, po chorwacku i po angielsku.

Radio Rijeka
VHF channel 24 05:35 am, 2:35 pm, 7:35 pm

Radio Split
VHF channel 07, 21, 23, 81 05:45 am, 12:45 pm, 7:45 pm

Radio Dubrovnik
VHF channel 07, 0406:25 am, 1:20 pm, 9:20 pm
UTC - universal time coordinating (= GMT, Greenwich Mean Time)

Prognoza SMS

Firma Yacht-Pool oferuje usługę powiadamiania sms na temat pogody. Koszy tej usługi to 1,29 euro za dzień. Należy wypełnić wniosek na stronie. Usługa jest darmowa dla posiadaczy non professional skipper insurance

Prognoza przez internet

Oczywiście możesz monitorować prognozę przez internet
polecane przez nas aplikacje to ….

Jaki jacht wyczarterować?

Niezależnie czy chcemy pływać po wodach Chorwackich, Włoskich, morzu bałtyckim czy Karaibach aby dobrze wybrać jacht musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakich ? Zapraszamy do artykułu Jak wyczarterować jacht?

Ubezpieczenie kaucji ? Tak czy nie ?

O tym poczytaj na blogu - "Kaucja zwrotna za i przeciw"

Przejmowanie jachtu – obowiązkowa checklista

Tutaj również niezależnie od kraju w którym zamierzamy żeglować musimy krok po kroku sprawdzić sprzęt, który czarterujemy.

Na co zwrócić uwagę – czytaj w naszym poradniku jak wyczarterować i przejąć jacht.

Uprawnienia

Aby móc wyczarterować jacht żaglowy na wodach chorwackich należy wylegitymować się patentem:

  • sternika jachtowego plus należy posiadać uprawnienia radiooperatora SRC (Short Range Certificate -radiooperatora krótkiego zasięgu) lub
  • Voditiel Brodice (zawiera uprawnienia radiooperatora)

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz