Jeśli masz przed sobą pierwszy czarter jachtu w Chorwacji, to trafiłeś idealnie. Powiemy Ci co zrobić i na co zwrócić uwagę przy wynajęciu jachtu na Adriatyku.
Po pierwsze patent. Żeby zabrać znajomych na rejs jachtem w Chorwacji musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. Nikt nie wyczarteruje Ci jachtu, jeśli nie wylegitymujesz się patentem Voditiela brodice, Patentem Sternika Morskiego lub Motorowodnego Sternika Morskiego oraz świadectwem radiooperatora SRC.
Oferta jachtów w Chorwacji jest niezwykle szeroka. Możemy wynająć katamaran, wyczarterować łódź motorową, a dla fanów wypoczynku pod żaglami czekają tysiące jachtów żaglowych marek takich jak Elan, Sun Odyssey, Oceanis, Bavaria i inne. W Chorwacji jest bardzo wiele marin (portów), z których podejmuje się jacht, warto zlokalizować taką, która będzie dla nas najlepsza - czy to ze względu na trasę rejsu, czy też ze względu na szybki dojazd z Polski – i z niej wyczarterować jacht. Sprawdź jachty Chorwacja i ich dostępność. Zarezerwuj jacht w Chorwacji wcześniej aby wynajem był opłacalny i tani!
Letni wypoczynek pod żaglami na Chorwacji trzeba planować już w styczniu! Na początku roku dostępne są bowiem największe zniżki za wcześniejszą rezerwację jachtu oraz dostępny jest najszerszy wybór jachtów! Jeśli jednak pomysł na rejs w Chorwacji urodził się nam spontanicznie w środku roku, najlepiej od razu skontaktować się z agencją czarterującą jachty, ponieważ mają oni zazwyczaj dostęp do bazy wszystkich jachtów oferowanych przez armatorów na danym regionie oraz wiedzą, którym armatorom zaufać. Poszukiwanie jachtu na własną rękę przy dobrych wiatrach zaowocuje znalezieniem odpowiedniej jednostki, ale nie gwarantuje że wynajmiemy go za niższą kwotę, ponieważ ceny w agencjach i bezpośrednio u armatorów są takie same.
W Chorwacji idealne warunki na rejs jachtem panują od maja do września. Miesiące najbardziej oblegane przez turystów to oczywiście lipiec, sierpień. Wówczas w Chorwacji mamy gwarantowaną doskonałą pogodę i przyjazne do spokojnego żeglowania warunki atmosferyczne. Zapłacimy za to nie tylko wyższą ceną za czarterowany jacht (w tych miesiącach czartery są najdroższe) ale także kolejkami do stacji benzynowej, tłocznymi marinami, częstym brakiem miejsca postojowego w portach oraz dużym ściskiem w każdym turystycznym miejscu. Mniej odporni na ruch turystyczny żeglarze czarterują jacht w Chorwacji w maju lub we wrześniu, kiedy słońca jest jeszcze dostatek, a turystów zdecydowanie mniej.
Świetne połączenie lotnicze oferuje WizzAir. Do Splitu bez przesiadki możemy dostać się z Katowic i Warszawy. Lot w obie strony kosztuje (przy odpowiednio wczesnej rezerwacji) nawet 500 PLN. Lot trwa godzinę. Większość żeglarzy z Polski wybiera się jednak w podróż do Chorwacji samochodem. Jesteśmy dzięki temu dużo bardziej elastyczni i możemy wybrać sobie dowolną marinę. W lipcu i sierpniu jednak trzeba liczy się z długim czasem podróży ze względu na duży ruch, gdyż inni fani chorwackich promyków słońca i Ivara przybywają wtedy tłumnie na chorwacką ziemię.
Jeśli nie masz uprawnień, albo masz, ale nie czujesz się na siłach i wyczarterować i poprowadzić jacht zawsze możesz skorzystać z szerokiej oferty zorganizowanych rejsów w Chorwacji. Wówczas wystarczy spakować się do torby i dostać w umówione miejsce. Organizatorzy rejsów posiadają zorganizowany transport, który zawiezie nas do odpowiedniej mariny, a później kapitan zaprosi nas na jacht i zadba nad bezpieczeństwem rejsu. Na koniec rejsu dostaniemy tzw. opinię z informacją ile godzin przepłynęliśmy na silniku i żaglach, co warto zachować, bo dokumentuje nasz staż żeglarski.