Kurs Voditelj Brodice
Kurs Voditelj Brodice

Co to jest Voditelj Brodice? Jak przebiega egzamin? Jakie uprawnienia daje patent?

Voditelj brodice to patent, który uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych o masie do 30 ton po wodach chorwackich. Innymi słowy jest potrzebny, kiedy chcesz wyczarterować jacht żaglowy lub motorowy w Chorwacji (bez możliwości rejsu do Włoch, Słowenii czy Czarnogóry). Aby uzyskać patent voditelj brodice należy mieć ukończone 16 lat i zdać egzamin z wiedzy i umiejętności żeglarskich przed chorwacką komisją. Co do zasady egzamin jest teoretyczny i prowadzony po angielsku, niemiecku i chorwacku. Jednak po polsku oraz na migi również da się go zdać :)

Aby zdać egzamin Voditelj Brodice trzeba na pewno:

  • umieć czytać chorwackie mapy morskie(w tym wszystkie skróty, typy dna itp.)
  • umieć czytać światła jachtów i znać sygnały dźwiękowe jachtów
  • znać prawo drogi (na egzaminie są zadania z magnetycznymi łódeczkami na tablicy)
  • znać podstawy nawigacji na mapie (wyznaczyć kurs i pozycję)
  • znać podstawy komunikacji przez radio UKF

Przed przystąpieniem do egzaminu należy złożyć wniosek, załączyć kserokopię dokumentu tożsamości oraz 2 zdjęcia o wymiarach 35 mm x 25 mm. Zdjęcia można wykonać na miejscu, koszt około 50 KUN.

Do egzaminu można przystąpić w Zadarze. Opłaty za egzamin i wydanie patentu to 860 KUN.

Patent Voditelj Brodice zawiera w sobie uprawnienia radiooperatora SRC. Uwaga: niestety te uprawnienia trzeba sobie dodatkowo wyrobić posiadając patent jachtowego sternika morskiego.

Po zdanym egzaminie patent zostanie wysłany do Polski na wskazany adres.

Patent Voditelj brodice jest idealny dla żeglarzy, którzy chcą wyczarterować jacht w Chorwacji i pływać tylko po wodach chorwackich. Czy to mało ? Nie, bo na rejs do Chorwacji można wracać wiele razy, za każdym razem w inne miejsce.

Ulubione Porównaj
Loading