Chorwacja

Linia brzegowa ciągnie się tam przez 1700 km. Jeśli uwzględnimy wyspy to przez 5790 km. W związku z tym, po wodach chorwackich można odbywać rejsy jachtem miesiącami, ale po co? Lepiej rozbić sobie poszczególne regiony na tygodniowe wakacje i odwiedzać Chorwację w różnych miesiącach. Dzięki czemu będziemy sobie dawkować tę niezwykłą, żeglarską przygodę. Powiedz nam, czego szukasz, uzupełniając formularz poniżej. Znajdziemy jacht idealny dla Twoich potrzeb w najlepszej cenie.

czarter jachtów chorwacja

Chorwacja

Gdzie wyczarterować jacht w Chorwacji? - Chorwackie Mariny

Na początek garść podstawowych informacji o marinach w Chorwacji. W tym wyspiarskim kraju mamy dostępne Mariny ACI zrzeszone w Adriatic Croatia International Club oraz inne mniejsze porty.

Zrzeszenie w ACI oznacza, że mariny mają infrastrukturę na podobnym, dobrym poziomie, te same ceny i wywołać je można na kanale 17 VHF. Ważną informacją jest również to, że za dobowy postój jachtu w marinie zapłacimy od metra. Im większy jacht mamy, tym więcej kun zniknie z naszego portfela.

CHORWACJA - NIEZBĘDNIK ŻEGLARZA - UPRAWNIENIA ŻEGLARZA
- POGODA W CHORWACJI - WIATRY I PROGNOZY

Uprawnienia żeglarskie konieczne do wynajęcia jachtu w Chorwacji

Aby móc wyczarterować jacht żaglowy na wodach chorwackich należy wylegitymować się patentem:

  • sternika jachtowego - należy mieć uprawnienia radiooperatora SRC (Short Range Certificate (radiooperatora krótkiego zasięgu)
  • Voditiel Brodice (zawiera uprawnienia radiooperatora)

Pogoda

W Chorwacji podczas większości miesięcy można spędzić bardzo udane wakacje na jachcie.

Średnie temperatury w Chorwacji utrzymują się od 10 stopni w styczniu przez 26 -30 na przełomie lipca i sierpnia. We wrześniu temperatura spada do 24 przez 20 w październiku do 15 w listopadzie. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że mimo 20 stopni w październiku, musimy liczyć się z tym, że wiatry będą dużo silniejsze i mogą nam namieszać w przygotowanej trasie rasie rejsu.

Między regionami nie ma wielkich wahań temperatur. Podczas gdy na Istrii mamy 15 stopni w marcu w okolicach Dubrownika jest 17, a w tych samych regionach latem odpowiednio 27 i 30. Temperatura umożliwia żeglowanie cały rok. Natomiast to, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając się na żeglarskie wakacje do Chorwacji, to wiatry.

Wiatry

Rzeźba terenu oraz obecność gór bardzo blisko morza sprawia, że żeglarze wód chorwackich muszą być przygotowani na wiatry.

Najsilniejsze wiatry w Chorwacji to Bora. Jest to zimny wiatr, który wieje z lądu do morza, z północno-wschodniego kierunku. Natomiast Jugo (Sirocco) południowy ciepły wiatr, wieje z południowego wschodu.

Bora atakuje przed południem i wieczorem, a czasem utrzymuje się aż do kilku dni. Jest najsilniejsza w przesmykach między wyspami, gdzie tworzy się zjawisko dysz. Wieje zawsze znad lądu z kierunku północno-wschodnim. Potrafi osiągnąć prędkość nawet to 240 km/h. Można się go spodziewać od marca do października.

Od października do maja wieje natomiast Jugo. Nie jest wiatrem nagłym, zaskakującym. Nawet stacje przybrzeżne, ale buduje się wolno (nawet przez 12 godzin) i zwiastują go pierzaste chmury z czasem pokrywające całe niebo. Kiedy zorientujemy się, że nadchodzi, najlepiej jest znaleźć przyjazny port i udać się w jego kierunku, aby przeczekać wietrzną pogodę. Jugo, potrafi rozhulać się do 10B przy okazji, tworząc bardzo duże zafalowanie.

Więcej o chorwackich wiatrach na naszym blogu.

Z uwagi na chorwackie wiatry i ich nieprzewidywalność, początkujący skipper na swój pierwszy czarter w Chorwacji powinien wybierać miesiące letnie. Nie są one jednak w 100% gwarantem bezpiecznego rejsu. Silny wiatr może zawsze pojawić się również latem. Innym niebezpieczeństwem w miesiącach letnich może być ogromny ruch na wodzie (sezon turystyczny) a w szczególności w portach, ścisk na stacjach benzynowych. Co również może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dziesiątki żeglarzy z różnym doświadczeniem, przepływający i manewrujący obok naszego jachtu, to dodatkowe niebezpieczeństwo, na które narażamy swoją kaucję zwrotną. Dlatego zawsze trzeba się zastanowić nad jej ubezpieczeniem. O tym na blogu.

Bardziej zaawansowany żeglarz może wybrać się na Chorwackie wody nawet na Sylwestra. Pogoda jest wówczas kapryśna. Może nas uraczyć 15 stopniami i pięknym słońcem. Może nas również postraszyć Jugo z silnym wiatrem. Przez większą część urlopu, gdzie woda wlewająca się na pomost od razu będzie zamarzać. W obu przypadkach wrażania są niezapomniane.

Prognoza pogody

Prognoza VHF

Prognozy pogody nadawana są przez przybrzeżne stacje na 12 i 24 godziny, po chorwacku i po angielsku.

Radio Rijeka
VHF channel 24 05:35 am, 2:35 pm, 7:35 pm

Radio Split
VHF channel 07, 21, 23, 81 05:45 am, 12:45 pm, 7:45 pm

Radio Dubrovnik
VHF channel 07, 0406:25 am, 1:20 pm, 9:20 pm
UTC - universal time coordinating (= GMT, Greenwich Mean Time)

Prognoza SMS

Firma Yacht-Pool oferuje usługę powiadamiania sms na temat pogody. Koszy tej usługi to 1,29 euro za dzień. Należy wypełnić wniosek na stronie. Usługa jest darmowa dla posiadaczy non professional skipper insurance

Prognoza przez internet

Oczywiście możesz monitorować prognozę przez internet polecane przez nas aplikacje to WIND GURU.

Region Adriatyk Południowy

Adriatyk Południowy
Dubrownik to bez wątpienia miasto w Chorwacji najliczniej odwiedzane przez turystów. Nie mam tutaj wiele plaż, ale jest bardzo wiele ciekawych (...)

Region Istria

Istria
Istria to półwysep z przepięknym położonym na siedmiu wzgórzach miastem Pula i wieloma marinami, skąd można wyczarterować jachty. Mimo, że do (...)

Region Szybenik i okolice

Szybenik i okolice
Dalej na południe w Środkowej Dalmacji położone jest miasto Sibenk.

Region Split i okolice

Split i okolice
Split to miasto kipiące zabytkami i pełne kontrastów. Przy bulwarze dostojnie prezentują się luksusowe butiki podczas gdy zapuszczając się wgłąb miasta (...)

Region Zadar i okolice

Zadar i okolice
Miasto ma całkiem sporą marinę Zadar, jednak z bardzo wąskim wejściem i wysokimi cenami
Ulubione Porównaj
Loading