TOP 10 miejsc do zobaczenia na rejsie w Chorwacji
TOP 10 miejsc do zobaczenia na rejsie w Chorwacji

Czarter jachtu Chorwacja

Chorwacja ma do zaoferowania tysiące ciekawych miejsc. Nie jesteśmy zwolennikami tworzenia list miejsc koniecznych do obejrzenia. Byliśmy już w tym pięknym kraju 15 razy i w dalszym ciągu mamy się czym zachwycać. Jednak dla chętnych zwiedzenia Chorwacji w pigułce mamy dobrą wiadomość – wszystkie najpiękniejsze miejsca są dostępne do zwidzenia żeglując. Kilka wymagają transportu drogą lądową, ale można skorzystać ze zorganizowanych wycieczek, które gorąco polecamy. Odwiedzenie wszystkich miejsc w tempie wakacyjnym, to około 3 tygodnie żeglugi, więc zachęcamy do zarezerwowania sobie na nie 2 lub nawet 3 czarterów jachtu w Chorwacji. Poniżej lista 10 pięknych chorwackich miejsc do odwiedzenia z perspektywy jachtu ze wskazówkami dla żeglarzy.

wynajem jachtów chorwacja wynajem jachtów chorwacja wynajem jachtów chorwacja

10 najciekawszych miejsc do zobaczenia
w Chorwacji okiem żeglarzy

1Czarterując jacht na północy Chorwacji, warto zapoznać się z ofertą Mariny ACI w Puli. Marina znajduje się w centrum, więc zwiedzenie starego miasta jest obowiązkowe. Ciekawostką jest, że Pula podobnie jak Rzym, to miasto położone na 7 wzgórzach.

Koniecznie trzeba zobaczyć amfiteatr wybudowany w I wieku n.e. Świątynię Augusta, Katedrę Wniebowzięcia z piękną dzwonnicą. Dla nurków okolice Puli, to niezwykła atrakcja. Pod wodą kryje się mnóstwo pięknych okazów fauny i flory chorwackiej, a także zatopiony wrak zwany„Titanikiem Adriatyku”. Podczas drugiej wojny światowej pasażerski statek Baron Gautsch w wyniku błędu w nawigacji wpłynął na pole minowe własnego kraju. Zginęło wówczas 300 osób. Dziś wrak jest zaliczany do najatrakcyjniejszych na świecie obiektów dla nurków.

2Płynąc na południe należy zatrzymać się Zadarze, ale nie dla samego miasta, którego starówkę też dobrze zobaczyć. Warto zatrzymać się tam, aby udać się na całodniową zorganizowaną wycieczkę wgłąb lądu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Polecamy wycieczki organizowane prze firmę Get Your Guide.

3Kornaty to cud natury. Zakochać można się w nich od pierwszego wejrzenia. Poeta irlandzki Bernard Shaw napisał o nich "Ostatniego dnia tworzenia, Bóg zapragnął ukoronować swoje dzieło i z łez, gwiazd i oddechu stworzył Kornati." Jest to bez wątpienia również raj dla nurków. Archipelag to 150 wysp – z których 82 zostało ogłoszonych Parkiem Narodowym. Najlepiej podziwiać je stając na szczycie jednego ze wzgórz. Piękne są tutaj też klify Klobučar (80 m), Mana (65 m), Rašip Veli (64 m). Zachwycają też stworzone tym razem ludzką ręką - suche mury, których jest 70 km.

rejsy chorwacja4Wodospady Krka to kolejny cud chorwackiej natury. Można do nich dostać ze Skriadinu Splitu i Zadaru. Najwygodniej popłynąć jachtem do Skriadinu, a stamtąd do Parku dostać się busem. Wodospady są piękne, jest ich wiele i są różnej wielkości. Tworzą kaskady tryskającej, krystalicznie czystej wody. Będąc tam można poczuć się jak w magicznej krainie, która nie została jeszcze zniszczona cywilizacją.

5Split – miasto warte odwiedzenia ze względu na liczne zabytki, restauracje serwujące pyszne jedzenie i targ, gdzie można zaopatrzyć się w chorwacką travaricke.

 

6Hvar zwany jest także lawendową wyspą. Mienią się tutaj na fioletowo pola lawendy podobnie jak w Prowansji. Wyspa posiada długoletnią tradycje wytwarzania olejków eterycznych z lawendy, a także rozmarynu. Koniecznie trzeba zwiedzić twierdzę Hvar, wdrapać się na Wzgórze Świetego Antoniego i przejść historycznym 1400 metrowym tunelem, po wyjściu z którego rozpościera się bajeczny widok.

7Wyspa Vis znana jest z miejscowości Bisevo, gdzie odnaleźć można Niebieską Jaskinię (Modra Spilja) – dostępną tylko specjalnymi łodziami, które kursują z Mezuporat (koszt 10 euro). Przypływając wyczarterowanym jachtem należy stanąć na kotwicowisku. Wcześniej jaskinia była dostępna dla wszystkich łodzi, jednak powodowało to ogromy chaos, dlatego wprowadzono zakaz pływania tam własną łodzią. Najlepiej odwiedzić jaskinię od godziny 11-14 wtedy promienie słońca rozświetlając wodę wydobywając najgłębszy niebieski odcień. To, co można zwiedzić własnym (wyczarterowanym) jachtem i jest również na wyspie Vis to Zielona Grota położna koło Ravanik. Wstęp jest darmowy, a wrażenia równie spektakularne.

8Korcula jest przepiękną górzystą wyspą, pokrytą soczyście zielonymi lasami, których inne wyspy mogą jej zazdrościć. Miasto Korcula posiada historyczną starówkę. gdzie właściwie każdy budynek to zabytek. Inne miasta na Korculi posiadają również bardzo bogatą historię. Przyrodniczym ciekawym pomnikiem jest jaskinia Vela Spilja, a właściwie grota w miejscowości Vela Luka – obecnie wykorzystywana jest jako sala koncertowa posiadająca wyjątkową akustykę. Z wyspą kojarzony jest Marco Polo, gdzie jest jego dom, w którym rzekomo się urodził, aby 15 lat później przeprowadzić się do Wenecji. Z wyspy pochodzi również bardzo znane wino Posip oraz białe orzeźwiające wino Grk.

9Mljet to kolejny Narodowy Park Chorwacki ukrywający nieskalaną ludzką ręką przyrodę. Znajdują się tutaj słone jeziora, kify, rafy i liczne wyspy oraz Jaskinia Odyseusza. Słone jeziora to małe 25 h i wielkie 45 h. Mają one połączenie przez kanały z Adriatykiem przez co ich woda jest słona. Na Jeziorze Wielkim znajduje się wyspa Święta Maria, na której stanął w XII w. klasztor benedyktynów z kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej.

10Dubrownik to piękne miasto, które bez wątpienia można nazwać „perłą Adriatyku”. Najlepiej widzieć to z góry Srd, na którą można dostać się kolejką linową. W Dubrowniku koniecznie należy zobaczyć mury obronne, przejść się historyczną Placą, zobaczyć Pałac Sponza, Pałac Rektorów, Kolumnę Ronalda i Fontannę Onufrego. Czarterując jacht z Dubrownika wa

Ulubione Porównaj
Loading